Mokslininkai kuria naujame Fizinių ir technologijos mokslų centre Vilniuje

„Mitnija“ pastatė vieną didžiausių ir svarbiausių pastarojo meto projektų Vilniuje – naują Nacionalinio Fizinių ir technologijos mokslų centrą. Daugiau nei 25 000 kv. m, penkių pastatų centrą pastatėme Saulėtekio slėnyje Vilniuje; čia įsikūrė šimtai mokslininkų ir studentų. „Mitnija“ buvo pilnai atsakinga už dviejų daugiau nei 13 000 kv. m pastato korpusų statybą.

Lietuva ilgą laiką neturėjo šiuolaikinių poreikių atitinkančio, modernaus fizinių ir technologinių mokslų centro. Tai ribojo tiek jaunosios kartos, tiek patyrusių mokslininkų galimybes tobulėti, kurti ir inovuoti. 2015 m. pabaigoje situacija visiškai pasikeitė.

„Mitnijos“ pastatytas Nacionalinio Fizinių ir technologijos mokslų centras sujungia gausias Lietuvos tiksliųjų mokslų pajėgas. Čia aktyviai plėtojami lazerių, šviesos technologijų, medžiagotyros, nanotechnologijų, puslaidininkių fizikos ir elektronikos bei susiję moksliniai tyrimai, atliekami eksperimentai. Moderniame, šiuolaikinius standartus atitinkančiame mokslinių tyrimų centre savo pajėgas sujungė Vilniaus universiteto Fizikos fakultetas, Taikomųjų mokslų institutas, Teorinės fizikos ir astronomijos institutas, Fizinių ir technologijos mokslų centras, dalis Chemijos fakulteto bei dalis Vilniaus Gedimino Technikos universiteto.

Šiame centre sukurta didžiausia ir moderniausia Lietuvoje fizinių, chemijos ir technologijos mokslų tyrimų bazė, kurioje veikia 250 atviros prieigos laboratorijų ir 9 taip vadinamos „švariosios patalpos“, kurios atitinka itin griežtus tokioms laboratorijoms keliamus ISO5, ISO6, ISO7 švarumo klasės reikalavimus. Vienu metu tyrimus čia gali atlikti per 700 mokslininkų ir studentų. Pastate taip pat įrengtos 7 ekranuotos patalpos ir viena „beaidė“ kamera. Patalpos visiškai apsaugotos nuo elektrinių laukų skleidžiamų trukdžių.

Ypatingi statybos ir technologiniai sprendimai

Statant naująjį Fizinių ir technologijos mokslų centrą, ypatingas dėmesys buvo skiriamas ne tik pastatų funkcionalumui ir patogiam, efektyviam patalpų planavimui, bet ir naujausiems statybos, techniniams ir technologiniams sprendimams. Pastate veikia per 260 laboratorijų, čia įrengti 350 mokslininkų ir administracijos kabinetų bei 16 erdvių su darbo vietomis studentams pastato holuose. Laboratorijų patalpose įrengtos 150 oro traukos spintų, kurios prijungtos prie pastato vėdinimo sistemos, bei 14 galingų specialių tokios paskirties pastatams pritaikytų vėdinimo kamerų, kurių maksimalus galingumas siekia 120.000 kub. m/per valandą.

Pastato laboratorijų patalpose tiekiamas ir dejonizuotas vanduo, veikia technologinis aušinimas, čia tiekiamos net 20 rūšių technologinės dujos, tame tarpe ir ypatingai grynos azoto dujos, skystas azotas bei suspaustas oras. Vien patalpų vėdinimo sistemoms įrengti sunaudojome daugiau nei 20 000 metrų cinkuotų bei 2 500 metrų specialių nerūdijančio plieno ortakių, o dujotiekio vamzdyno bendras ilgis projekte siekia daugiau nei 6 500 metrų.

Klientas

Client logo

Statybų laikotarpis

2014-2016

Miestas

Vilnius

specialių, 120 000 kub. m / val. galingumo vėdinimo kamerų

14

specialių, 120 000 kub. m / val. galingumo vėdinimo kamerų
dujotiekio vamzdynų

6 500 m

dujotiekio vamzdynų
cinkuotų ir 2 500 m specialių nerūdijančio plieno ortakių

20 000 m

cinkuotų ir 2 500 m specialių nerūdijančio plieno ortakių

Dėmesys architektūrai ir darbuotojų komfortui

„Mitnijos“ pastatytas Fizinių ir technologijos mokslų centras išsiskiria ir ypatinga architektūra. Tiek pastatų formą, tiek vizualinį sprendimą jungia bendra idėja – kristalinės struktūros įvairovė. Todėl pastatų fasaduose dominuoja anglies atmainos – grafeno, vienos iš moderniausios XXI amžiaus medžiagos – šešiakampės kristalinės gardelės forma.

Dar viena naujojo mokslo centro puošmena – atviri vidiniai kiemeliai, kurie turėtų tapti puikia poilsio ir bendravimo erdve centro darbuotojams. Kiemelių grindinys išklotas šešiakampėmis teracinio betono plokštėmis, čia sumontuoti ir šešiakampiai teracinio betono suolai, suformuotos žalios vejos salelės. Ypatingas dėmesys skirtas kiemelio hidroizoliacijos ir pašiltinimo sprendimams, kad vidiniuose kiemuose vyksiantis gyvenimas netrukdytų aukštu žemiau laboratorijose dirbantiems mokslininkams.

Naujojo Nacionalinio Fizinių ir technologijos mokslų centro statyba finansuota Lietuvos biudžeto bei Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis. Bendra projekto vertė siekė beveik 70 mln. eurų, iš kurių apie 38 mln. eurų buvo skirti statybos darbams, o 32 mln. eurų įrangos įsigijimui. „Mitnijos“ statybos darbų apimtis siekė daugiau nei 13 mln. eurų.

Panašūs projektai