Naujieji namai Lietuvos farmacijos mokslui

Lietuvos farmacijos mokslas ilgą laiką neturėjo savo namų – mokslininkai, tyrėjai buvo išsibarstę po skirtingas institucijas, patalpos neatitiko šiuolaikiškų reikalavimų. Visa tai trukdė tinkamai koordinuoti mokslinę veiklą ir skatinti farmacijos mokslo bei verslo partnerystę.

Šią problemą pavyko išspręsti bendromis Europos Sąjungos fondų Lietuvos Vyriausybės lėšomis pastačius daugiau kaip 11 000 kv. m. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Naujausių farmacijos ir sveikatos technologijų centrą Kaune.

Kaune Santakos slėnyje „Mitnijos“ pastatyti naujieji Lietuvos farmacijos mokslo namai – unikalus daugiafunkcinis kompleksas, po vienu stogu sutelkęs šalies farmacijos ir kitų medicinos sričių mokslininkus, dėstytojus ir studentus. Moderniame atviros prieigos centre įrengtos šiuolaikinės laboratorijos su naujausia mokslinių tyrimų vykdymui būtina įranga, čia vykdomi moksliniai tyrimai, rengiami aukščiausio lygio specialistai, teikiamos specializuotos paslaugos verslui ir viešajam sektoriui.

Statydami šį neeilinį objektą jautėme ypatingą atsakomybę: juk čia bus atliekami moksliniai tyrimai, kuriami nauji vaistai, gydymo metodai, ugdoma nauja medikų karta. Puikiai supratome, kad turime unikalią galimybę prisidėti prie Lietuvos mokslo istorijos kūrimo.

Santakos slenis Kaune photo 3 - Naujieji namai Lietuvos farmacijos mokslui

Architekčių Gražinos Janulytės-Bernotienės ir Guodos Zykuvienės suprojektuotas statinys išsikiria išraiškinga architektūra, sudėtingais konstrukciniais ir inžinieriniais sprendimais. Ne dažnai pasitaiko tokių specifinių techninių sprendimų, kokius teko įgyvendinti čia. Pavyzdžiui, laboratorijose prie darbo stalų sumontavome dujų tinklą, kuriame yra ir gamtinės dujos, suspaustas oras, vakuumas, azotas, deguonis, helis ir angliarūgštė, taip pat šiuolaikiškas inžinierines technologijas, automatiškai reguliuojančias atskirų patalpų šildymą, vėdinimą, šaldymą, bei taupančias energiją.

Modernų pastatą iš išorės pagyvina ryškios raudonos spalvos akcentai, konstrukcinės detalės, atsikartojančios ir viduje. Sudarytas jis iš dviejų skirtingo dydžio, formos ir funkcijų tūrių, tarp kurių įterpta galerija – vidinė „gatvelė“, pastato viduje sukurianti šviesią daugiafunkcinę viešąją erdvę. Didžiajame korpuse išdėstyti aukštosios mokyklos padaliniai – katedros, laboratorijos, dekanatas, žemesniame – paskaitų, konferencijų auditorijos.

Pastato apdailai panaudotos ilgaamžės ir patvarios kompozicinės aliuminio plokštės, pakabinamos keraminės plytos. Vidaus erdvę formuoja monolitinio betono, stiklo konstrukcijos.

Naujausių farmacijos ir sveikatos technologijų centre įsikūrė 10 padalinių: fitofarmacijos, farmakognozijos, farmacinių technologijų, vaistų technologijos ir socialinės farmacijos, klinikinės farmacijos, vaistų chemijos, analizinės ir toksikologinės chemijos, vaistinių medžiagų ikiklinikinių tyrimų, vaistų taikinių histopatologijos, patologinių procesų farmakologinės reguliacijos ir vaistų metabolizmo. Čia dirbantys mokslininkai jau atlieka ikiklinikinius vaistų, Alzheimerio ligos, kaulų kremzlių ir kitus tyrimus, kurių rezultatai gali būti plačiai taikomi klinikinėje praktikoje ir komercializuojami.

Naujausių farmacijos ir sveikatos technologijų centras nuotraukose

Panašūs projektai